09158989340

معرفی انواع سررسید

سررسیدها دارای انواع مختلفی است که وابسته به نیاز می‌توانید سررسید مناسب و حرفه‌ای خود را انتخاب کنید. در این مقاله از وب سایت بماگ سعی داریم در رابطه با انواع مدل‌های سررسید صحبت کنیم.

سررسید ها بر اساس اندازه، کاربرد، انواع صحافی و جنس جلد به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. متداول ترین تقسیم بندی سررسید بر اساس سایز یا قطع آن ها است. با این مطلب از سایت بماگ همراه باشید تا با انواع سالنامه که از هدایای تبلیغاتی مرسوم هستند، آشنا شوید.

دسته بندی سررسید بر اساس قطع

سررسید ها بر اساس قطع به انواع زیر تقسیم می‌شوند:

سررسید جیبی

اندازه سررسید جیبی 10 سانتی متر در 5.14 سانتی متر است. به دلیل داشتن ابعاد جیبی مناسب اگر نیاز دارید سررسیدی داشته باشید که همواره همراه شما باشد تا به تاریخ و امکان یادداشت موارد دسترسی داشته باشید، سالنامه جیبی مناسب است.

سررسید وزیری

سررسید وزیری در ابعاد 23 سانتی متر در 5.16 سانتی متر چاپ می‌شود. به دلیل داشتن ابعاد بزرگ، فضای نوشتاری بیشتری دارد. این ویژگی سبب شده است که سررسید وزیری بسیار رایج و مرسوم شود.

سررسید خشتی

سررسید خشتی به شکل مربعی طراحی و تولید می‌شود. اگر بخواهیم در مورد قطع سالنامه خشتی بگوییم، این محصول دارای اندازه های مختلفی است. برای مثال اندازه متوسط آن ها 19 × 19 سانتی متر یا 22 × 22 سانتی متر است. در نوع خشتی بزرگ ابعاد به 21 × 21 سانتی متر می‌رسد. در نوع خشتی کوچک، ابعاد به 16 × 16 یا 17 × 17 سانتی متر تولید می‌شود. سخت بودن طراحی محتوای صفحه و قیمت بالا در کنار شکل مربعی باعث شده است که طرفداران زیادی نداشته باشد.

سررسید رحلی

سررسید رحلی دارای ابعاد حدودی 21 × 28 سانتی متر است و از نظر نام به آن سررسید مدیران نیز گفته می‌شود. سالنامه رحلی به برگه های A4 نزدیک است. این سررسید در ابعاد بزرگتر حدود 24 در 34 سانتی متر اندازه دارد.

سررسید اروپایی

سررسید اروپایی که دارای ابعاد متغیر است، در محدوده 10 × 14 سانتی متر الی 12 × 21 سانتی متر چاپ می‌شود. به دلیل اینکه ابعاد مناسبی دارد و خوش دست است، مورد توجه همه قرار می‌گیرد.

سررسید رقعی

سالنامه رقعی دارای ابعاد 14 × 21 سانتی متر است و دارای اندازه مناسبی است. سررسید رقعی سبک وزن و خوش دست است بنابراین برای افراد دارای جذابیت بالایی است. راحتی حمل و نقل باعث شده است استقبال از این سالنامه زیاد باشد.

سررسید پالتویی

سالنامه پالتویی با ابعاد 17 × 5.11 سانتی متر الی 12 × 5.22 سانتی متر در ابعاد کوچک و بزرگ تولید می‌شود. خاصیتی که این نوع دارد این است که مانند سالنامه های جیبی به راحتی حمل می‌شود. استقبال بازار از این نوع در حد مناسبی است زیرا جیبی و دارای حمل آسان است و همچنین قیمت کمتری نسبت به دیگر سررسید ها دارد.

دسته بندی سررسید بر اساس نوع صحافی

سالنامه ها بر اساس نوع صحافی به مدل های زیر تقسیم بندی می‌شوند:

سررسید دوخت

در این نوع از صحافی، برگه های سررسید در دسته های 8-16 و 32 عددی دوخته می‌شوند و انتهای برگه ها به هم چسبانده خواهند شد. از طریق دو برگه با ضخامت و مقاومت بالا به جلد متصل می‌شود.

سررسید کلاسوری

سررسید کلاسوری دارای برگه های پانچ شده است و برگه ها توسط حلقه های کلاسوری در کنار هم قرار می‌گیرند. سالنامه کلاسوری با شروع سال جدید قابلیت تعویض برگه ها را دارد و می‌توان مجددا از آن استفاده کرد.

سررسید سیمی

برگه های سررسید طبق استاندارد های خاصی توسط دستگاه سوراخ می‌شوند و با سیم تکی یا دوبل به هم متصل خواهند شد. ویژگی خیلی خوب این نوع از سالنامه آن است که راحت ورق می‌خورند و به شکل 180 درجه تا می‌شود.

دسته بندی سررسید ها از نظر جهت صحافی

سررسید ها از نظر جهت صحافی به دو نوع عمودی و افقی تقسیم بندی می‌شوند:

سررسید افقی

سالنامه های افقی از سمت بالا صحافی می‌شوند و از قسمت پایین ورق می‌خورند. این نوع برای سررسید های دیواری و رومیزی مناسب است.

سررسید عمودی

سررسید عمودی از سمت راست یا چپ صحافی می‌شود. سررسید های هجری شمسی از سمت راست باز می‌شوند.

دسته بندی سررسید بر اساس جنس جلد

انواع جلد سررسید باعث شده است سالنامه در دسته بندی جنس قابل تفکیک باشد:

سررسید ترمو

ظاهر ترمو مانند چرم مصنوعی است و تفاوت آن این است که جنس ترمو نازک تر است و کیفیت بالاتری دارد. ترمو نسبت به حرارت تغییر رنگ می‌دهد و بنابراین چاپ لوگو روی این سالنامه به صورت داغکوب است.

سررسید گالینگور

گالینگور جنس جلد سررسید است که یک لایه کاغذ است و روی آن لایه ای از پی وی سی لمینت می‌شود. سالنامه گالینگور از نظر بافت، رنگ و کیفیت تنوع بالایی دارد و نسبت به چرم مصنوع و ترمو قیمت مناسب تری دارد. ضخامت گالینگور نسبت به چرم و ترمو کمتر است.

سررسید سلفونی

امکان چاپ تصاویر روی سررسید سلفونی وجود دارد. سالنامه سلفونی دارای تنوع بالایی از ضخامت، رنگ و طرح هستند که هر کدام دارای کاربرد مخصوصی هستند. جلد سالنامه سلفونی از کاغذ گرم بالا و لایه نازکی از روکش سلفونی است. این قابلیت وجود دارد که این نوع را بتوان در قطع های مختلف تولید کرد.

سررسید جیر

سررسید جیر دارای نام سالنامه اشبالت نیز است و به دلیل قابلیت رنگ پذیری بالا تنوع زیادی دارد. جلد جیر فانتزی و متفاوت است و بنابراین طرفداران زیادی دارد.

سررسید چرم

سررسید های چرمی به دلیل زیبایی و عمر بالا در بین افراد محبوب است. سالنامه چرمی دارای ظاهر شیک و دوام بالا است و با چاپ طلاکوب یا پلاک زیبایی خاصی دارد.

دسته بندی سررسید از نظر چاپ صفحات داخلی

سررسید ها از نظر طراحی صفحات داخلی تنوع بالایی دارد. از نظر صفحه بندی و روزشماری تقویم ها به این طریق دسته بندی می‌شوند:

  • سررسید های روزانه: دارای دو نوع است و به این شکل است که یا جمعه جدا چاپ می‌شود یا پنجشنبه و جمعه با هم چاپ می‌شوند.
  • سررسید های دو روزه: در هر صفحه از این نوع سررسید، تاریخ دو روز از هفته چاپ می‌شود.
  • سررسید هفتگی: چاپ این گونه از سالنامه ها به این صورت است که یک هفته در دو صفحه قرار می‌گیرد.
  • سررسید ماهانه: در سررسید های ماهانه یک ماه در یک صفحه یا دو صفحه چاپ می‌شود.
  • سررسید دستیار: هر هفته در یک صفحه چاپ می‌شود و در انتها دارای اطلاعات مهندسی و تعدادی برگه سفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
آخرین نوشته ها

هدایایی تبلیغاتی پول تیکت

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من